blog - warto wiedzieć

Sortuj produkty
sortuj wg :

 

 

Portret a karykatura

 

Karykatura przedstawia osobę lub przedmiot w sposób wyolbrzymiony/zdeformowany. Wybiera się konkretne cechy danej osoby (na przykład, oczy, nos lub usta) i przedstawia się je w przerysowanej formie.  Często te części twarzy powiększamy lub pomniejszamy. Karykatury charakteryzują się również tym, że malujemy całe postacie i dodajemy do nich różne atrybuty kojarzące się z przedstawianą osobą, tj. auto którym ktoś jeździ, ukochane zwierzę itp. 

 

Portret natomiast ma jak najlepiej oddać zdjęcie. Tutaj staramy się zachować oryginalne proporcje, nie przerysowujemy żadnych cech. Im lepsze, wyraźniejsze zdjęcie tym lepszy wyjdzie efekt końcowy. Najlepiej do klasycznych portretów zastosować farby olejne, są najdokładniejsze i najtrwalsze. Ich dobrym zamiennikiem będą farby akrylowe.

Portrety zazwyczaj malowane są z jednolitym tłem i w formie popiersia, zawsze odradzamy dodawanie elementów, które mają dodatkowo charakteryzować osobę. 

 

 

 

Poniżej zdjęcia przedstawiające różnice między portretem a karykaturą. 

 

 

 

 

Realistyczny portret olejny 

 

WAŻNE: Najważniejsze podczas zamawiania obrazu olejnego na płótnie jest dostarczenie nam zdjęć wysokiej jakości, zwłaszcza kiedy mówimy o realistycznym portrecie na płótnie. 

Zdjęcie powinno być jak najbardziej portretowe, czyli do ramion lub ewentualnie ciut dłuższe.

Nie powinno przedstawiać całej sylwetki ani nie powinno być to zdjęcie grupowe, gdzie twarz musimy "wykadrować". Nie musi być to zdjęcie od fotografa (chociaż takie są najlepsze), może być to zdjęcie zrobione telefonem komórkowym. Najważniejsze jest żeby twarz nie była rozmazana, nie była w całości lub częściowo w cieniu lub żebyśmy nie musieli "sklejać" jednej twarzy z kilku ujęć. 

 

Przykłady dobrych zdjęć, na podstawie których możemy namalować realistyczny obraz olejny na płótnie:

Najbardziej klasyczne formaty (1-2osoby) : 40x60cm, 50x70cm, 60x80cm, 70x90cm. Oczywiście rozmiar płótna możemy dowolnie powiększać aż do 2x2m. 

 

Obraz olejny, a zwłaszcza realistyczny obraz ze zdjęcia wymaga ogromnych nakładów czasu i pracy. W założeniu obraz ma wyglądać niczym fotografia, zazwyczaj udaje się uzyskać podobieństwo w granicach 85-90%.

Oczywiście możemy wprowadzić delikatne modyfikacje/poprawki do wyglądu malowanej postaci/obiektu tj. usunięcie/dodanie jakiegoś znamienia, rozjaśnienie/przyciemnienie danego obszaru, delikatna korekta koloru. Jednak duże poprawki, tj. zmiana kształtu części twarzy, usuwanie wszelkich cech charakterystycznych (na przykład zmarszczek) nie są wskazane. Istnieje ryzyko, że osoba po wprowadzonych ulepszeniach nie będzie siebie przypominać. A w przypadku kilkunastu większych zmian może zamiast portretu wyjść karykatura. 

Ręcznie malowany obraz może zostać wykonany w kolorze lub w klimacie monochromatycznym, czyli może być czarno-biały. Technicznie dla artysty nie jest to duża różnica. Farby olejne chociaż są bardzo wymagające, wyróżniają się trwałością. Ich barwa przez długie lata pozostanie niezmienna. Obraz olejny nie powinien zacząć tracić koloru/blaknąć przez wiele lat (co jest przewagą farb olejnych nad farbami akrylowymi). Zatem realistyczny obraz olejny na płótnie to doskonały prezent na wszelakie okazje. 

 

 

 

 

Brak produktów do wyświetlenia

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl